Felahiye Kaymakamlığı

Tarihçe

İlçenin Tarihi Yapısı:

 Felahiye İlçesi yerleşim yeri olarak Kayserinin Kuzey doğusunda Kızılırmak yayı içerisinde kurulmuş olup, denizden yüksekliği 1.330 metredir. Doğusunda Özvatan İlçesi, Batısında Yozgat İli Boğazlıyan İlçesi, Kuzeyde Yozgat İli Çandır ve Çayıralan ile Güneyde Kayseri İli Kocasinan İlçesi ile çevrilidir.
 
İlçenin kuruluş yılları çevredeki tarihi eserlere göre Hititler devrine kadar uzanır. Hititlerden sonra İlçe ve çevresinde çeşitli medeniyetler hüküm sürmüş olup, bunlardan en belirginleri Roma ve Osmanlı medeniyetleridir. Roma medeniyetlerine ait en belirgin eserler Sıtmapınar ve şimdi mevcut olmayan Rum kilisesi ile Rumdiğin olan tarihi yerleşim ismidir. 
 
Roma İmparatorluğu döneminde bir köy durumunda olan İlçe, İmparatorluk yıkıldıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altına girmiş ve Yozgat İli Akdağmadeni İlçesine bağlı iken, cumhuriyetin ilk yıllarında yine Yozgat İli Boğazlıyan İlçesine bağlı bir nahiye durumuna gelmiştir. 1925 yılında Yozgat İl Daimi Encümenin kararı ile “Kurtuluş” anlamına gelen “FELAHİYE” adını alan İlçe 1926 yılında Kayseri İli merkez Bucaklarından Güneşli(Mancusun)’ye bağlanmıştır. Bu bağlılık 15.10.1930 yılına kadar sürmüş, bu tarihten sonra bucak olan İlçe 19 Haziran 1957 tarihinde 7033 sayılı Yasa ile ilçe olmuştur.
 
İlçenin ilk adı Rumdiğin’dir. İlçeye bu ismin nereden ve nasıl verildiği araştırıldığında çeşitli rivayetler ortaya çıkar, bu rivayetler gerçeğe çok yakındır.
 
Rum Kayseri, Kayseri’de hükümdar iken kızı tarafından yönetilen ilçe Sıtmapınar adı ile bilinen çeşmenin bu kadın tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Rum ve kızı adı olan Diğin kelimelerinden oluşan Rumdiğin adını verildiği, Romalı kadın anlamında Homordiğin adının zamanla şive değişikliği ile Rumdiğin adını aldığı, Anadolu Selçuklularında Prens anlamına gelen Teğin kelimesi ile Rum kelimesinin birleşmesinden oluşan Selçuklu amirlerine verilen bir unvandan geldiği, Kapodokya ve çevresinde yaşadığı kesin olarak bilinen Romen DİOJEN (Romanos DİOGENES) dul kalan imparatoriçe Avadokya (Avadoia) ile evlenip İmparator olduktan sonra doğum yerine kendi şivesine uydurarak Rumdiğin adını vermiştir. Osmanlılar döneminde bu tür bir değişiklikle ismin Rumdiğin’e dönüştüğü söylenmektedir.
0
Düşünceleriniz önemli, lütfen yorum yapın.x
()
x